LACROSSE Zábřeh
Na poslední kolo polské ligy většina týmu vyrazila do Poznaně už v pátek a stmelila kolektiv v kempu u letiště v Lesznu. Ráno jsme tak plni sil vstoupili do rozhodujících zápasů. Katowice jsme v náročném zápase porazili 20:14 a k vítězství v celé lize nám tak chybělo porazit v posledním zápase Wroclaw. To se povedlo (20:5) a mohli jsme slavit. Do soutěže jsme nenastupovali s vysokými ambicemi, ale velice mladý tým postupně neuvěřitelně rostl, získával na sebevědomí a dotáhl to až na vrchol. Výsledky.
Na poslední kolo MLL Highlender vyrazil už s jistotou zisku titulu, takže mohl přijet v mistrovských tričkách a hrát uvolněně, jen s drobným cílem a to prodloužit vítěznou sérii až do konce ligy. No a to se podařilo. V sobotu jsme porazili Kangaroos 9:4 a Refugees 16:5. V neděli 300 Lanžhot 13:8 a Gusano 7:3, takže jsme vyhráli všech 19 zápasů celé soutěže. V sobotu večer jsme titul řádně oslavili a v neděli po 20ti letech konečně zvedli nad hlavu pohár mistrů MLL.
Tým Fénix dvakrát vyhrál a dvakrát těsně prohrál a nakonec skončil v druhé lize na 3. místě. I to je ale úspěch, protože v týmu hrají mladí hráči, kteří dospělou ligu okusili letos poprvé a v posledním kole také chyběly zkušenosti a gólový příspěvek od Mártyho, srdceře týmu, který pravidelně jezdí na ligy už spoustu let i když žije ve Švýcarsku. Dal přednost "domácímu" MS v Hokeji (což nechápeme ;-)). Výsledky.
Odvetu s Krakowem na půdě Katowic jsme rozehráli velice vyrovnaně. Hrál se fyzicky náročný lakros, nahoru dolů. Na konci třetí periody však soupeři začal docházet dech a v závěrečné části jsme odpor definitivně zlomili. Pro naši psychiku velmi důležitý zápas. Vítězství 15:10 nás stále udrželo ve hře o titul. Následně jsme hráli poprvé s Legion Katowice, které jsme zaskočili hlubokým presingem a s přehledem vyhráli 24:9. Výsledky.
První zápas jsme opět hráli s Poznań Hussars a díky dobré obraně to byla poměrně jednoznačná záležitost – 20:4. Následně proběhla zajímavá situace, vlastně takový návrat do minulosti. Při přepisu výsledků se zjistilo, že jsme v minulém kole ve skutečnosti hráli s Wrocławí nerozhodně 18:18, a jelikož v sixes nemůže být remíza, dohrávali jsme prodloužení. V prvním prodloužení padl jeden gól na obou stranách, a tak se po výměně stran hrála další tříminutová perioda. V ní jsme bohužel inkasovali rychlý gól, znervózněli jsme a začali kupit chyby, které soupeř dokázal potrestat. Konečný výsledek tak byl 19:22. Další zápas jsme odehráli s domácími Krakow Kings, jedním z favoritů soutěže. Celý zápas jsme se přetahovali o vítězství. Nakonec rozhodl gól domácích 20 vteřin před koncem, na který jsme už nedokázali odpovědět – 15:16. Výsledky.
Letos se konal již 31. ročník Memoriálu Aleše Hřebeského, nejznámějšího boxlakrosového turnaje mimo Severní Ameriku. Zúčastnilo se ho 24 týmů z celého světa a opět bylo na co se dívat. Vítězství obhájil kanadský tým Victoria Leprechauns, který ve finále po prodloužení porazil americký tým Megamen. Kouknout můžete zde.
A naši hráči měli tu čest být u toho. Za tým Pink Bubble Team, který podporuje nadaci pomáhající dětem a mladým lidem, jejichž život zkomplikovalo onkologické onemocnění, nastoupili Jakub Holinka a Jáchym Čech. Jednalo se o výběr mladých hráčů z Česka. Za kanadský tým Saints ze St. Catharines si pak zahrál Roman Čech. Pro všechny to byl skvělý zážitek. Nejenže si mohli zahrát s profesionálními hráči ze Severní Ameriky, ale atmosféra na tomto turnaji je opravdu elektrizující.
Memoriál Aleše Hřebeského
První jarní kolo Moravské ligy se odehrálo v Majetíně u Olomouce. Domácí hasiči nám zde připravili perfektní zázemí s výborným občerstvením a objednali i krásné počasí.
Zápasy první ligy byly velmi vyrovnané a Highlanders se na obě sobotní vítězství pořádně nadřeli. V obou případech zvítězili pouze o jediný gól – nad Kangaroos 12:11 a nad Refugees 10:9. První nedělní zápas byl o něco klidnější, když jsme porazili 300 Lanžhot 27:6. V posledním utkání proti Gusánu však dominovali především brankáři na obou stranách a každý gól byl tvrdě vydřený. Vítězstvím 6:4 jsme si zajistili jistotu zisku letošního titulu. Jóóó.
Ve druhé lize odehrál Fénix dva o něco lehčí zápasy – proti Lamazonkám zvítězil 14:8 a proti Křenovicím B 16:4. Další dvě utkání byla ale velmi dramatická a rozhodovalo se až v posledních sekundách. S Křenovicemi A Fénix závěr zvládl a vyhrál 8:7, zatímco s Krakény si body rozdělil po remíze 12:12. Právě s těmito dvěma týmy bude v posledním kole bojovat o celkové vítězství.
V Praze u Obory Hvězda se uskutečnil další turnaj žákovské ligy. A tentokrát se Lowlanderu konečně podařilo zdolat ve finále tým Bobrů a získat tak pohár nejcennější. Hráči do toho dali srdíčko a přiklonilo se i štěstíčko.
V kempu Baldovec, kousek od Macochy, se na víkend sjeli hráči z celé Moravy, aby společným tréninkem nastartovali další rok obouručního lakrosu. Jádro tvořili hráči Highlanders a brněnských Ravens. Pod vedením Mira Rajčana z Ravens jsme se věnovali jak individuální připravenosti, tak týmové taktice. Po chladných tréninkových dnech jsme se večer zahřáli a zrelaxovali v solné jeskyni a wellness centru. V sobotu večer jsme si dali (a)i kvíz, díky kterému jsme se o lakrosu dozvěděli spoustu zajímavých věcí. :-) Počasí nám sice příliš nepřálo, ale díky kvalitnímu zázemí, dobré organizaci a přátelskému kolektivu jsme si víkend užili a snad se v lakrosu zase posunuli o kousek dál.
Na jaře odstartoval další ročník Národní boxlakrosové ligy a naši hráči budou u toho. Jakub Holinka, Roman Hohn, Roman Čech, Jáchym Čech a Yevhenii Lukianchuk hostují v týmu TJ Malešice, kde budou sbírat cenné zkušenosti. Cílem týmu je probojovat se do Final Four.
V Zábřeze v současnosti probíhají přípravy na realizaci nového multifunkčního hřiště, které má sloužit různým sportům včetně boxlakrosu. Je tak velká šance, že tito hráči uplatní své zkušenosti i při plánovaném vzniku zábřežského boxlakrosového týmu.
NBLL
Na jaře se v Česku neplánovala žádná liga v olympijské variantě lakrosu - Sixes, a proto jsme využili nabídku z Polska zúčastnit se jejich ligy, které se účastní týmy z Wroclawi, Katowic, Krakowa a Poznaně. Cílem je získat zkušenosti, začlenit nové hráče do týmu a dále rozvíjet náš mladý tým.
První zápas jsme hráli s Poznaní a jednoznačně jsme zvítězili 17:5. Do druhého zápasu proti Vratislavi jsme však vstoupili se zbytečným respektem. Prohrávali jsme už 2:10, než jsme zjistili, že i s tímto soupeřem lze hrát vyrovnanou partii, a nakonec z toho bylo drama. Těsně před koncem jsme dokonce mohli vyrovnat do prázdné brány, ale zápas skončil těsnou porážkou 18:19. Výsledky.
Na jaře také pokračují juniorské boxlakrosové soutěže a naši hráči se jich účastní. Jelikož nepostavíme samostatné týmy, hrají za společné týmy složené kluby Malešic a Libuše. Za U18 hrají Jakub Holinka, Roman Hohn, Hynek Matura, Yevhenii Lukianchuk, Dmytro Minailo a také Jáchym Čech s Robertem Lubojackým, kteří současně hrají i za U16. Juniorské soutěže.
V Praze na Jižním městě se uskutečnil další ročník mezinárodního boxlakrosového turnaje Winter Cup. Čtyři hráči z našeho týmu opět hostovali v týmu TJ Malešice. Po cestě za pátým místem jsme zdolali týmy JižníhoMěsta B, Vídně a Vroclavi. Ve čtvrtfinále jsme nestačili pouze na tým Německa.
Po sobotním turnaji dospělých jsme v neděli vyrazili do Prahy i na žákovský turnaj Rampouch. Tentokrát se hrálo v tělocvičně a průběh byl vlastně stejný jako v sobotu. Probojovali jsme se až do finále, kde jsme však opět podlehli Bobrům.
Po velmi dlouhé době jsme vyrazili na tradiční zimní turnaj. Celkem hladce jsme se probojovali až do finále, ve kterému jsme však bohužel podlehli. Počasí nám celkem přálo, tak si to snad zopakujeme dřív než zase zase za 20 let.